DiYA ŞİRKETLER TOPLULUĞU

SRC-ADR/TMGD-ODY-ÜDY-ISO -PSİKOTEKNİK- SİGORTA

HABERLER

8+1 KOLTUKLU MİNİBÜSLER ARTIK OTOMOBİL!

TURİZM AMAÇLI KULLANILAN 8+1 KOLTUKLU ARAÇLAR KONUSU;

Sekiz yolcu taşıyan minibüsler, binek araç olarak sayılmaya başlandı. Minibüsler bu yasadan nasıl etkilenecek?

Daha once "minibüs" olarak tanımlanan sürücü dahil 9 (8+1) kişilik araçların yeni kanunla "otomobil"  sayılması piyasayı karıştırdı. Ağustosta  Resmi Gazete'de yayınlanan Karayolları Trafik Kanunu'nun 3. maddesinde düzenlemeye gidilerek  9 kişilik araçların hepsi  otomobil olarak tanımlandı. Yeni uygulama % 15'lik ÖTV ve MTV uygulamalarında herhangi bir değişiklik getirmedi. Ancak bu araçların ilk trafik tescil işlemlerinin ASBİS üzerinden yapılması zorunluluğu ortaya çıktı. Yasa ile yılda satılan yaklaşık 4 bin araç ( Pazarın % 0,5'i )  binek olarak tanımlandı. 

Yeni düzenleme gerekiyor. 

Yeni düzenleme ile ticari kullanımda gerekli, daha önce minibüs kapsamında yetki belgesi ihtiyacı olan (D belgesi) araçların binek sayılması ile farklı bir yetki belgesi alınması ihtiyacı ortaya çıkıyor. VW Caravelle, Ford Transit Custom, Mercedes Vito gibi araçların yer aldığı bu sınıf araçlar Maliye tarafından binek sayılırsa MTV'leri 620 TL'den yıllık  3.400TL'lere çıkabilecek, ÖTV'leri ise motor hacmine göre yüzde 100'leri geçebilecek.

Ayrıca tüketici avantajına olan bir olay ise muayene süreleri. Araçlar otomobil olarak kalırsa muayeneleri 2+1 yıl yerine 3+1'den yapılacak. Başta turizmciler olmak üzere birçok sektör yeni düzenleme yapılana kadar alımlarını geciktiriyor. Yeni düzenleme olmazsa bir yol da bu araçlara bir koltuk daha eklenmesi. Araçlar 9+1 koltuk olursa karayollarının yeni kanununa gore ticari olarak gözükecek. 

Üyelik Girişi
ONLINE SINAV
Test Sorularının Cevaplarını Alttaki "Sınav Sonuçlarım" Butonunu Tıklayarak Görüntüleyebilirsiniz.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret2435445
Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Hava Durumu